10+1 دلیل که باید از دروپال استفاده کنیم

By عرفان بناکار, 26 نوامبر, 2016

امروزه تعداد سیستم‌ها و فریم ورک‌‌ها برای ایجاد یک وب سایت یا یک نرم افزار تحت وب بسیار زیاد است. به طوری که هر کدام از این سیستم ها و فریم ورک ها در زمینه های متعددی استفاده میشوند. اما در این مقاله تصمیم داریم بررسی کنیم که چرا دروپال یک سیستم بسیار مناسب برای انجام بازه وسیعی از نیازهاست. با این مقاله همراه باشید تا دلایل این موضوع را با هم بررسی کنیم.

1- دروپال صرفا یک سیستم مدیریت محتوا نیست: قبلا در یک مطلب به صورت مفصل در این رابطه صحبت کردیم که دروپال یک فریم ورک مدیریت محتواست. این یعنی شما میتونید با دروپال سیستم مدیریت محتوای خودتون رو ایجاد کنید. تغییرات مد نظر خودتون رو اعمال کنید و در نهایت جریان نشر محتوا رو به شکلی که دوست دارید مدیریت کنید. ماژول های موجود در دروپال و به صورت کلی ساختار کلی دروپال نیز بر همین پایه تنظیم شده اند.

2- دروپال ماژول های زیادی دارد: تعداد ماژول های موجود برای دروپال قطعا زیاده. شاید تعداد این ماژول ها به اندازه مثلا وردپرس نباشه. اما این به این معنی نیست که تعداد ماژول های کمتر به معنی امکانات کمتره. در دروپال ماژول هایی مانند views، rules، panels هر کدام قابلیت های بسیار بسیار زیادی را به دروپال اضافه میکنند. بنابراین وقتی کیفیت و کارایی ماژول های دروپال را در نظر بگیریم اختلاف ناچیز تعداد ماژول های دروپال و مثلا وردپرس اصلا دیده نمیشه بلکه هر نگاه منصفی تائید میکنه که هماهنگی و گستردگی ماژول های دروپال به یک نقطه قوت بزرگ برای دروپال تبدیل شده است.

3- طراحی قالب در دروپال آسان است: در دروپال طراحی قالب با استفاده از قالب های پایه موجود در دروپال به سادگی انجام میشود. قالب های پایه در دروپال این اجازه را به شما میدهند که بر اساس آنها قالب مورد نظر خودتون رو طراحی کنید. الیته شاید شما بخواهید از پایه یک قالب طراحی کنید که در این صورت نیز با کمی مطالعه میتوانید به سادگی قالب مورد نظر خودتون رو طراحی کنید.

4- دروپال جامعه کاربری فعالی دارد: هیمنطور که در سایت دروپال هم اعلام شده در حال حاضر فقط حدود 105 هزار نفر توسعه دهنده دروپال هستند. این آمار خیره کننده به این معنیه که دروپال هر روز در حال تکمیل شدنه. هر روز قابلیت های جدیدی به اون اضافه میشه و شما در صورتی که سوالی داشته باشید تعداد آدم های بسیار زیادی هستند که به شما کمک میکنند و شما را راهنمایی میکنند. آمار فوق فقط تعداد توسعه دهنده های دروپاله. چند و احتمالا چند ده برابر این آمار استفاده کنندگان دروپال هستند که در نهایت رشد دروپال را تضمین میکنند. در ایران نیز دروپال کارها به شکل فعالانه در راستای توسعه دروپال تلاش میکنند.

5- مستندات دروپال بسیار زیاد است: همینطور که در بالا بررسی کردیم تعداد توسعه دهندگان و استفاده کنندگان دروپال بسیار زیاده. بنابراین میتوانیم مطمئن باشیم که مستندات بسیار زیادی برای دروپال ایجاد شده. خود سایت دروپال پر است از مستندات مختلف برای آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت با دروپال. با این حال سایت های زیادی ویدئوهای آموزشی و مقالات آموزشی دروپال را تهیه میکنند. به طوری که تقریبا هر سوالی که برای شما پیش بیاید قبلا توسط یک متخصص دروپال پاسخ داده شده است.

6- ماژول نویسی در دروپال استاندارد است: دروپال مخصوصا در نسخه 8 کاملا به صورت استاندارد طراحی شده است. روش توسعه دروپال بسیار استاندارد است و ماژول نویسی در دروپال به لطف استفاده از شی گرایی و استفاده از برخی کتابخانه های فریم ورک سیمفونی بسیار قانون مند است. این موضوع باعث شده که طراحان علاقه مند به برنامه نویسی به دروپال جذب میشوند.

7- دروپال به راحتی اجرا میشود: با این همه قابلیت که در بالا اشاره شد دروپال برای اجرا شدن به سخت افزار یا منابع سیستمی زیادی احتیاج ندارد. دروپال بر روی اکثر هاست های اشتراکی قابل اجراست و از این بابت هزینه‌ای بر دوش علاقه مندان به دروپال تحمیل نمیکند. حتی شما با استفاده از ابزارهایی مانند wamp یا xampp میتوانید به راحتی دروپال را بر روی سیستم خود اجرا کنید.دروپال با دیتابیس‌های زیادی نیز کار میکند. mysql, mariadb, postgresql, OracleDB, SQL Server تنها نمونه هایی از پایگاه داده هاییست که دروپال بر روی آنها قابل اجراست.

8- دروپال متن باز است: شاید مهم ترین دلیل استفاده از دروپال را باید متن باز بودن دروپال عنوان کرد. همین خاصیت دروپال است که باعث جذب بیش از 100 هزار توسعه دهنده شده است. و این تعداد توسعه دهنده است که باعث پیشرفت سریع دروپال است. توسعه دهندگان دروپال با علاقه ای که به پیشرفت این سیستم داشته اند در راستای توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر دروپال گام برداشته اند. بنابراین دروپال اگر امروز در این حد مورد توجه و موفق است یک دلیل بسیار مهم دارد و آن اینکه دروپال متن باز است.

9- دروپال برای سئو بهینه است: دروپال در طراحی خود نکات لازم جهت سئو را تا حد زیادی رعایت کرده است. گرچه سئو علاوه بر نکات فنی در طراحی سایت به تولید محتوا و عوامل بیرونی نیز بسیار مرتبط است اما دارندگان سایت های دروپالی معمولا یکی از دلایل انتخاب دروپال را سئو خوب دروپال عنوان میکنند.

10- هزینه طراحی سایت با دروپال منطقی است: دروپال به دلیل قدرتمند بودن و هم چنین توسعه دهندگان فعال قیمتی منطقی در طراحی دارد. با در نظر گرفتن قدرت دروپال و قابلیت هایی که در نهایت در اختیار دارنده سایت دروپالی قرار میگیرد قیمت طراحی سایت با دروپال کاملا منطقی است.

11- دروپال بسیار امن است: دروپال همیشه در بین سیستم های و فریم ورک های مدیریت محتوا به امن بودن زبانزد بوده است. شاید به همین دلیل است که حدود 25 درصد از دامنه های gov یا دامنه های مربوط به دولت آمریکا از دروپال به عنوان نرم افزار مدیریت سایت خود استفاده میکنند. سایت کاخ سفید نمونه مهمی از سایت های طراحی شده با دروپال است. در ایران نیز سایت پلیس فتا با دروپال طراحی شده است.

دلایل فوق تنها تعدادی از دلایل استفاده از دروپال است. شاید شما به دلیلی متفاوت از دروپال استفاده میکنید. در این صورت دلایل خود را با ما به اشتراک بگذارید. اگر تا کنون از دروپال استفاده نکرده اید پیشنهاد من به شما این است که چه به عنوان طراح سایت یا چه به عنوان استفاده کننده از خدمات سایت یکبار هم از دروپال استفاده کنید تا به قدرت این نرم افزار بیش از پیش آگاه شوید.