انتخابات و فناوری اطلاعات

انتخابات و فناوری اطلاعات

هر کدام از ما که در حوزه فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستیم قطعا در نگاهمان به کاندیداها به موضوع فناوری اطلاعات توجه ویژه ای داریم. حتما همه ما تا الان سایت های کاندیداها را بررسی کردیم و سعی کردیم از صحبت های آنها متوجه شویم که در حوزه فناوری اطلاعات چه برنامه هایی دارند. تصمیم گرفتم برنامه های کاندیداها را بررسی کنم و بفهمم که هر کدام از کاندیداها برای فناوری اطلاعات چه برنامه ای در دولتشان دارند. نتیجه تلاش هایم را با شما به اشتراک میگذارم.

در ادامه سعی میکنم از 2 جنبه فعالیت های کاندیداها را بررسی کنم

1- سادگی دسترسی به برنامه ها

2- بررسی برنامه ها

 

برای شروع و برای ساده تر شدن کار فقط برنامه ها و فعالیت های مجازی سه کاندیدا را فقط بررسی میکنم. آقایان رئیسی، قالیباف و روحانی. با احترام به سه کاندیدای دیگر. بقیه کاندیداها به نظر خیلی در این امر جدی نیستند مثلا آقای هاشمی طبا و آقای جهانگیری اصلا وبسایتی ندارند. یا حداقل من پیدا نکردم. نکته قابل توجه اینکه با جستجوی وب سایت دکتر جهانگیری به سایت jahangirifdn.com میرسیم که یک وب سایت دروپالی با طراحی و پشتیبانی شرکت رهنمون است اما هیچ ارتباطی با شخص دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ندارد.

1- سادگی دسترسی به برنامه های کاندیداها

الف: آقای رئیسی:
خوب برای ما ساده ترین راه رسیدن به برنامه های کاندیداها جستجو در گوگل است. متاسفانه با جستجوی ؛برنامه های رئیسی؛ یا :فایل برنامه های رئیسی: و یا :معرفی برنامه های آقای رئیسی: هیچ نتیجه ای حاصل نشد. البته من فقط صفحه اول گوگل را مورد بررسی قرار دادم. بنابراین به سایت آقای رئیسی مراجعه کردم و انتظار داشتم در منوها یا به صورت بنری قسمتی را برای معرفی برنامه ها اختصاص داده باشند که باز هم بی نتیجه بود. بنابراین به جستجوی بیشتر در سایت ایشان پرداختم و در نهایت به صفحه معرفی یک اپلیکیشن رسیدم.
وجود یک اپلیکیشن موبایل یک امتیاز مثبت برای فعالیت مجازی ایشان بود. بنابراین اپلیکیشن را دانلود کردم. از آنجا که در اسکرین شات های اپلیکیشن یکی از قسمت ها «معرفی منابع محتوایی» بود تقریبا مطمئن شدم که با نصب اپلیکیشن میتوانم به برنامه های ایشان دسترسی پیدا کنم. در نهایت بعد از نصب اپلیکیشن وارد صفحه ای شدم که نوشته بود نام کاربری و کلمه عبور را وارد کنید. اما هیچ کجا برای ثبت نام نداشت و این از نکات عجیب این اپلیکیشن بود. پایین صفحه گزینه مهمان بود که روی آن کلیک کردم وارد صفحه ای شدم که هیچ کاری نمیکرد. هر چه بررسی کردم هیچ راهی برای استفاده از اپلیکیشن پیدا نکردم بنابراین در کمال ناامیدی فکر کردم این اپلیکیشن قابل استفاده نیست. بعد از گذشت چند دقیقه یک notification از طریق موبایل آمد که گوشی شما ثبت شد و منوها باز شدند. اینکه گوشی من در کجا ثبت شد را هم نمیدانم.
وارد اپلیکیشن شدم و اینبار مطمئن شدم که کسی که اپلیکیشن را طراحی کرده حتی احتمالا خودش هم از آن استفاده نمیکند چون با کلیک بر روی هر گزینه ای وارد صفحه ای میشدم که بالایش نوشته بود لیست خبرها و هیچ چیزی را نمایش نمیداد. تعداد مشاهده هر بخش هم به تعداد انگشتان هر دو دست نمیرسید. بنابراین در نهایت از طریق اپلیکیشن هم به خواسته خودم که رسیدن به برنامه های ایشان برای ریاست جمهوری بود نرسیدم. گوشی مورد استفاده من یکی از مدلهای برند سامسونگ است که در ایران این برند از دیگر برندها طبق آمار اپلیکیشن بازار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد بنابراین انتظار میرود اگر اپلیکیشن مشکلی هم دارد با محبوب ترین برند در ایران باید درست کار کند.

با خودم فکر کردم بعد از صرف حدودا 15 دقیقه وقت اگر به نتیجه ای نرسیدم قطعا صرف زمان بیشتر نتیجه مثبتی نخواهد داشت و حتی اگر نتیجه ای داشته باشد میتوانم با اطمینان بگویم که رسیدن به برنامه های ایشان از طریق اینترنت عملا یک کار بسیار زمانبر و سخت خواهد بود.

ب: اقای قالیباف:
جستجوی برنامه های ایشان نیز با عناوین ؛برنامه های آقای قالیباف برای ریاست جمهوری؛ و :فایل برنامه های قالیباف: و :فایل برنامه های دولت مردم: و :معرفی برنامه های آقای قالیباف: نتیجه ای نداشت. بنابراین وارد سایت ایشان شدم. در سایت ایشان نیز هیچ قسمتی برای دانلود یا مشاهده فایل برنامه های ایشان ندیدم. در سایت ایشان نیز حدود  دقیقه وقت صرف پیدا کردن برنامه ها کردم که در نهایت نتیجه ای نداشت. باز به این نتیجه رسیدم که قطعا رسیدن به برنامه های مدون ایشان راحت نیست بلکه زمانبر و پیچیده خواهد بود.

ج: آقای روحانی:
جستجوی برنامه های اقای روحانی نیز همانند آقایان رئیسی و قالیباف نتیجه ای نداشت. اما با جستجوی :معرفی برنامه های آقای روحانی: به وب سایت dobareiran.com رسیدم. به نظر میرسد با توجه به شعار انتخاباتی آقای روحانی و رنگ و روح این وب سایت ارتباطی با ستاد اقای روحانی دارد. چون عنوان ستاد جوانان و دانشجویان دکتر روحانی را یدک میکشید. در منوهای سایت گزینه ای به نام برنامه دولت دوازدهم وجود داشت که با کلیک بر روی آن وارد صفحه ای شدم که برنامه های انتخاباتی ایشان قابل مشاهده و دانلود بود. ببا کلیک بر روی دکمه دانلود با صفحه ای مواجه شدم که نوشته بود «فایل برنامه ها به زودی بر روی وب سایت قرار خواهد گرفت». به صفحه قبل برگشتم و با کلیک بر روی مشاهده برنامه ها بالاخره توانستم به برنامه های مدون ایشان دسترسی پیدا کنم. بنابراین نمیتوانم بگویم دسترسی به برنامه های ایشان کار ساده ای بود اما در نهایت قابل دسترس بود.

 

2- بررسی برنامه های انتخاباتی کاندیداها

انتظار داشتم بعد از رسیدن به این بخش بتوانم برنامه های کاندیداها را با هم مقایسه کنم اما خوب در مورد دو کاندیدای اول هیچ برنامه مدونی پیدا نکردم.

الف: آقای رئیسی:
با توجه به پیدا نشدن نتیجه ای در مورد برنامه مدون ایشان برای انتخابات به ناچار به آخرین اخبار سایت ایشان مراجعه کردم. فقط سه صفحه اول را بررسی کردم و در بین اخبار موجود تنها خبری که مرتبط با فناوری اطلاعات یافتم دارای چنین تیتری بود. «فعالان فضای مجازی زمینه گسترش فرهنگ زیارت را فراهم کنند». در دل این خبر هم هیچ برنامه مشخصی در رابطه با اهمیت و اولویت ایشان به فضای مجازی یا فناوری اطلاعات استنباط نمیشد. در نهایت با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات کافی در سایت ایشان و عدم دسترسی به برنامه های ایشان نمیتوانم نظر خاصی در رابطه با اهمیت فناوری اطلاعات در دیدگاه ایشان داشته باشم. تنها نقل قولی که از ایشان در این زمینه به یاد دارم بحث دولت الکترونیک در مناظرات بود که در رابطه با سوالی در مورد مبارزه با مفاسد مطرح شده بود.

ب: آقای قالیباف:
ایشان نیز همانند آقای رئیسی برنامه مدون منتشر شده ای نداشتند یا لااقل من نتوانستم به سادگی پیدا کنم. بنابراین به سایت ایشان مراجعه کردم. در بخش اخبار سایت ایشان نیز در سه صفحه اول هیچ خبری که در عنوان آن به فناوری اطلاعات اشاره شده باشد پیدا نکردم. در سمت چپ سایت قسمتی تحت عنوان طبقه بندی موضوعی وجود داشت. در این بخش مقالات را پیدا کردم و در بخش مقالات مطلبی با عنوان «قابلیت‌های فناوری اطلاعات در اجرای دموکراسی مستقیم» وجود داشت. عنوان مقاله جالب بود برای خواندن مقاله به صفحه آن مراجعه کردم. در کمال تعجب دیدم که در متن مقاله چنین پیامی وجود دارد:

تحقیق حاضر سعی بر آن دارد تا با شیوه مطالعه توصیفی- تحلیلی و گردآوری نظرات مختلف، به بررسی قابلیت‌های فناوری اطلاعات در اجرای دموکراسی مستقیم، ضرورت‌ها و پیش‌نیازهای تحقق آن و همچنین حوزه‌های کاربردی آن بپردازد

اما مقاله بعد از چند خط تمام شد و هیچ نکته ای در این رابطه در مقاله وجود نداشت. هیچ فایلی هم برای دانلود نبود. به نظر میرسد که در سایت ایشان مقالات صرفا به این دلیل منتشر میشوند که قرار است بخش مقالات وجود داشته باشد وگرنه متخصصین حوزه های مختلف با این روش نمیتوانند به اطلاعات کافی در مورد نظرات ایشان دست پیدا کنند.

ج: آقای روحانی:
تنها کاندیدایی که برنامه مدونی برای انتخابات داشت که من توانستم آنرا پیدا کنم آقای روحانی بود. در مشاهده برنامه های ایشان در بخش دوم که مرتبط با برنامه اقتصادی و توسعه اشتغال بود و در زیر بخش ششم قسمتی بود با عنوان «تقویت زیرساخت‌های اینترنت (توسعه اشتغال مبتنی بر اینترنت)» که در این قسمت جملات زیر نوشته شده بود:

رساندن سرعت و کیفیت شبکه ملی اطلاعات و اینترنت همه استان‌ها به سطح ۳ کشور نخست خاورمیانه، تا سال ۱۴۰۰ با هدف دسترسی آسان به اطلاعات و گسترش کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت، می‌تواند در توسعه دانش‌بنیان کشور و ایجاد مشاغلی که مستقیم یا غیرمستقیم بر زیرساخت‌های اینترنتی بنا می‌شوند مؤثر باشد.

در ادامه بخش ششم برنامه ایشان به صورت کلی به بخش ششم. برنامه‌ علم، فناوری و نوآوری اختصاص داشت. به نظر میرسید که در نهایت حداقلی از توجه در برنامه ایشان به فناوری اطلاعات و تاثیرات آن بر دولت شده بود. در بخش دیگری به نقش دولت الکترونیک در مبارزه با فساد تاکید شده بود.

 

قطعا فناوری اطلاعات میتواند یک کشور را نجات دهد. کره جنوبی مثال خوبی در استفاده درست از فناوری اطلاعات است. امیدواریم به مرور کاندیداها و از آن مهمتر روئسای جمهور به این حوزه اهمیت بیشتری دهند. در صورتی که از برنامه های کاندیداها در مورد فناوری اطلاعات اطلاعی دارید لطفا با ذکر منبع ما را در تکمیل این مقاله یاری کنید.

در نهایت یادآور میشوم مطالب و وب سایت های بررسی شده تا تاریخ 21 اردیبهشت ساعت 23:59 معتبر است. ممکن است پس از این تاریخ هر کدام از کاندیداها در وبسایتشان تغییراتی ایجاد کنند که منجر به یافتن راحت تر برنامه های آنها شود. اما با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری انتظار میرفت که تا همین تاریخ اطلاعات به صورت کامل و شفاف برای تصمیم گیری در اختیار مردم قرار گرفته باشد.

تگ های مطلب: 

دسته بندی مطلب: 

دیدگاه‌ها

بسیار جالب بود. ممنون از شما

بسیار جالب بود. ممنون از شما

دیدگاه جدیدی بگذارید

آخرین ارسال ها

محتواهای محبوب

درباره ما

Author
اینجا دروپال یعنی همه چیز. در مورد دروپال صحبت میکنیم. ماژول هامون رو به اشتراک میزاریم در مورد قالب دروپال ، فروشگاه دروپال، دروپال فارسی و تاریخ شمسی دروپال صحبت میکنیم و هرچیزی که در مورد طراحی سایت با دروپال میدونیم به هم انتقال میدیم. دروپالیون یک سایت شخصی نیست. ما دست همه کسانی که برای پیشرفت دروپال تلاش میکنند رو میفشاریم و با آغوش باز اونها رو در این سایت میپذیریم.

تماس با ما

با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi